Logo
Logg inn
Nyhet / Service
Fergesituasjonen i Meløybassenget
Antall visninger: 0

Velg en reaksjon:

Fergesituasjonen i Meløybassenget

Meløy grendeutvalg har sendt et åpent brev til ansvarlige myndigheter om utfordringene med fergesituasjonen i Meløybassenget. Brevet etterlyser umiddelbare tiltak og en grundig gjennomgang av driften for å sikre et mer pålitelig fergetilbud. Du kan lese brevet her.

30.6.2026

Service
Meløy grendeutvalg

Meløy grendeutvalg

Meløy grendeutvalg

Åpent brev til:

Nordland fylkeskommune
v/fylkesråd for samferdsel, Richard Dagsvik
og faggruppeleder rutetilbud og drift, Jens Morten Nystad​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​


Meløy 30.06.2026

Fergesituasjonen i Meløybassenget – behov for strakstiltak og gjennomgang av drift

Meløy Grendeutvalg (heretter MGU) ser med bekymring på fergesituasjonen i Meløybassenget og ønsker med dette å adressere utfordringene til ansvarlig myndighet. Etter mange år med lav kapasitet på MF Ørnes var det store forventninger til at nytt materiell og nytt anbud skulle gi et mer stabilt, trygt og forutsigbart tilbud for øyboere, næringsliv, pendlere, hyttefolk og turister. Slik ble det dessverre ikke. Situasjonen har utviklet seg til et nivå som ikke lenger kan anses som akseptabelt, og som i økende grad skaper utrygghet, frustrasjon og praktiske problemer for befolkningen.

I dette brevet ønsker vi å formidle følgende:

• Det må settes inn mer driftssikkert materiell som kan sikre et stabilt og robust fergetilbud i Meløybassenget, slik at vi unngår stadige kanselleringer på sambandet.

• Det må settes inn materiell som har tilstrekkelig kapasitet til å håndtere trafikkmengden gjennom hele året, også i turistsesongen.

• Lokalbefolkningen må igjen få medvirke i utforming av rutetilbudet gjennom sine grendeutvalg.

• Rutetidene må gjennomgås og justeres slik at de gjenspeiler realistiske seilingstider.

• Manglende praktisering av fortrinnsrett fra Ørnes må rettes opp for å sikre forutsigbar og effektiv ombordkjøring.

• Kjøretøy som reiser fra øyene, må sikres reell fortrinnsrett slik at de ikke blir stående igjen.

• Trafikkavviklingen på Ørnes kan forbedres med tydeligere skilting og bedre oppmerking av kjørefelt.

• Det bør etableres tre oppstillingsfiler for Meløysund på Ørnes fergekai, for å unngå farlig og uhensiktsmessig køplassering.

• Det må etableres en ekstra oppstillingsfil i Vassdalsvik for bedre trafikkflyt.

• Skiltingen i både Vassdalsvik og Meløysund må bli tydeligere og mer informativ.

• Det må stilles tydelige krav til kommunikasjon og service overfor reisende ved avvik og kanselleringer.

• Det må være rutiner for raskt å sette inn alternativ transport ved kanselleringer, som reserveferge, hurtigbåt og buss, også i helger.

• Det må etableres informasjonstavler på kaiene for å sikre tilgjengelig og oppdatert informasjon til alle reisende.

• Toalettfasiliteter i Meløysund må etableres.

• Stabilisering av kommunikasjon og reserveløsninger må etableres, for å unngå tap av verdier.

• Opplæring og oppfølging må styrkes slik at registrering av trafikkdata blir korrekt.

• Tilliten til driften må gjenopprettes etter avdekkede mangler i sikkerhetsutstyr og rutiner.

• Universell utforming på både hoved- og reserveferger er ikke tilfredsstillende og må forbedres.

• Mindreårige som reiser alene må ivaretas med tydelige trygghetsrutiner.

• Det må utarbeides klare retningslinjer for rygging om bord, særlig når passasjerer beveger seg på dekk.

• Det må iverksettes tiltak for å hindre farlige vinterforhold på bildekk og ved baugporter.

• Det må avklares hvorfor MF Os prioriteres i andre samband fremfor Meløybassenget ved driftsavvik.

• Det må settes inn materiell som tåler normale værutfordringer i sambandet, slik at innstillinger unngås.

• Det må være unntaket, ikke normalen, at reisende blir stående igjen i høysesong.

1. Rutetabell, medvirkning og forsinkelser

MGU reagerer på at ruteendringer nå gjennomføres uten høring. Tidligere ble lokale grendeutvalg involvert i prosessen, noe som sikret at rutene var tilpasset faktiske behov. Denne medvirkningen har nå uteblitt, og det gir konsekvenser nårvåre ønsker ikke lyttes til og reisetidspunkt endres uten forvarsel. Vi forventer at lokalbefolkningen i fremtiden her skal få medvirke gjennom sitt lokale grendeutvalg.

Det opereres med tre ulike tidsestimater mellom Meløysund og Bolga, noe som skaper forvirring og uforutsigbarhet. 14:10 avgangen fra Meløysund er konsekvent forsinket når den kommer fra Bolga, fordi tidsestimatet i rutetabellen er for stramt til å kunne overholdes. Forsinkelser på ettermiddagsrutene gjør at reisende mister møter og avtaler på fastlandet. Rutetidene må derfor gjennomgås og justeres etter realistiske seilingstider.

2. Fortrinnsrett og ombordkjøring

Fra Ørnes:

Manglende praktisering av fortrinnsrett skaper store problemer, særlig på torsdager når ferga skal til Bolga. Selv om rutetabellen opplyser at kjøretøy til Meløysund og Bolga skal prioriteres fra Ørnes, er dette ikke etablert som praksis. I stedet tas biler til Vassdalsvik om bord først, deretter biler til Meløysund, mens Bolga-bilene tas sist. Dette fører til omstokking av biler, forsinkelser og opphetede situasjoner på dekk. Det har også forekommet at ferga må kjøre ut av havna, snu, legge til i Ørnes igjen, slippe Vassdal-biler av, og ta ombord kjøretøy til Bolga.

Med dagens praksis er det vanskelig å beregne slik at bilene til øyene kommer med. Slik vi erfarte det fra MF Ørnes, løste mannskapet utfordringene ved å ta noen Vassdalsvik‑biler om bord i baugen, plassere Meløysund‑biler i to rekker til venstre, og deretter fylle på med Vassdalsvik‑biler i høyre rekke. Når mannskapet vurderte at de resterende plassene måtte forbeholdes Bolga‑bilene, ble disse så tatt om bord. Denne metoden fungerte fordi MF Ørnes var kortere og bredere, ogdet faste mannskapet var erfarne og godt kjent med kapasiteten om bord. En variant av denne løsningen kan være mulig også på MF Os, men krever opplæring før mannskapet settes til oppgavene. Alternativt må Meløysund-biler tas om bord først, deretter Bolga-biler, mens Vassdalsvik-biler kan rygge om bord slik at de kan kjøre av ved første anløp, men dette krever en bilplassering som også muliggjør at biler fra Vassdalsvik til Meløysund kommer seg av i Meløysund, og ikke stenges inne av biler til Bolga. I situasjoner der det må prioriteres mellom Bolga- og Meløy-biler, prioriteres kjøretøy til Bolga. Biler til Vassdalsvik som ikke kommer med har fastlandsforbindelse, og kan kjøre rundt.

Fra øyene:

Ved avgang fra øyene mangler kjøretøyene fortrinnsrett. I rutetabellen står følgende: «Kjøretøy til Meløysund og Bolga prioriteres fra Ørnes». Dette skaper trøbbel fra Meløysund kl.16:15. Da har nemlig ferga vært innom kl.15:45, for deretter å gå til Vassdalsvik, der den fylles opp av fastlandsbiler før den kjører tilbake til Meløysund, på vei til Ørnes. Biler som da har stått i Ørnes-køen i Meløysund, risikerer å ikke komme med.

Her har vi fire forslag;

1) Biler som skal fra Meløysund til Ørnes telles og det holdes av plass til de som står i Meløysund ved anløp kl. 15:45, men de tas ikke om bord før retur kl. 16:15. Dette krever oppmøte i Meløysund mer enn 30 min før avgang 16:15

2) Det settes opp et webkamera i Meløysund, slik at fergemannskapet kan beregne plass til Meløybilene før de slipper om bord biler i Vassdalsvik kl.16:00. Dette krever oppmøte i Meløysund mer enn 15 minutter før avgang.

3) Det etableres en løsning for plassbestilling på denne turen.

4) Den mest fornuftige løsningen er at det sette inn ei ferge med tilstrekkelig kapasitet, da med høyde for sommertrafikken.

3. Oppstillingsplasser, merking av filer og trafikkflyt

Ørnes:

Det har blitt ei flott fergekai på Ørnes, men praktiske utfordringer skaper farlige situasjoner. Biler til Meløysund må ofte stå i bakken, til hinder for annen trafikk.

Image
Kø utenfor oppstillingsplassen hindrer annen trafikk.


På oppstillingsplassen har Meløysund blitt tildelt 2 filer, og 1 pendlerfil utenfor oppmerket område. Pendlerfilen blokkeres ofte av semitrailere. Dette kan løses med bedre skilting fra begge sider av køen, samt asfaltmerking.

Vassdalsvik er tildelt tre oppstillingsfiler på Ørnes fergekai. Dette fremstår som unødvendig, ettersom kjøretøy til Meløysund og Bolga har forkjørsrett. Ferga vil uansett ikke ha kapasitet til å ta med alle kjøretøy til Meløysund og Bolga, samt tre fulle filer til Vassdalsvik.

MGU ber om å få innsyn i detaljene i statistikken som er lagt til grunn for tildelingen av 2 filer til Meløysund for alle uten pendlerpass, og 3 filer til Vassdalsvik. Vi ber også om at det etableres 3 filer til Meløysund slik at vi i det vanlige slipper parkering opp i bakken utenfor merket område.

Image
Biler til Meløysund står i kø opp bakken, mens det er tilnærmet tomt i de tre filene merket Vassdalsvik.

Vassdalsvik og Meløysund:

Det er verken etablert eller tilrettelagt for pendlerfil i Vassdalsvik eller Meløysund, og denne rettigheten blir dermed ikke reelt ivaretatt. I tillegg henter ikke mannskapet frem pendlere fra køen, noe som gjør at ordningen i praksis faller helt bort.

Image


Det er viktig at reisende får tydelig informasjon om når de må rygge om bord på ferja. I dag mangler det slik skilting både i Vassdalsvik og Meløysund. I Vassdalsvik er det dessuten kun én oppstillingsfil, noe som gjør det uklart for reisende uten lokalkunnskap hvor de skal plassere seg, og om de må rygge om bord.

Dette kan forbedres ved å etablere en ekstra oppstillingsfil i Vassdalsvik, kombinert med tydeligere skilting i både Vassdalsvik og Meløysund. I tillegg bør fergemannskapet i større grad følge opp med informasjon og veiledning til de reisende.

4. Håndteringer ved kanselleringer

Image

Vi opplever uakseptabelt mange kanselleringer på sambandet. Kanselleringen den 27. juni illustrerer et gjennomgående problem. Reisende på fergekaien i Ørnes ble lenge stående uten informasjon om hva som ville skje videre. Matrosene kunne, eller fikk, ikke formidle nødvendig informasjon om håndtering av avvik, forventet neste avgang eller mulige alternative transportløsninger. Dette skaper en situasjon der publikum opplever at ingen har oversikt, og at de står helt uten støtte når ferga innstilles. Samme avviket oppstod også 30.juni. Når publikum prøver å ringe ferga direkte er det vanskelig å få konkret informasjon, og noen ganger svarer de ikke på telefonen i det hele tatt.

Image
Kansellering 27. juni grunnet problemer med toalettene.

MGU mener at det må etableres midlertidige dispensasjoner og fleksible løsninger når ordinær drift svikter. Det må forventes en mer løsningsorientert håndtering fra både fylket, rederi og mannskap, og det må stilles tydelige krav til kommunikasjon og service i møte med reisende. Når avvik oppstår, må det være rutiner for å sette inn alternativ transport, som reserveferge, hurtigbåt til øyene og buss på Meløy, også i helger.

Mangelen på informasjon rammer også utenlandske turister og syklister, som ikke følger Reis Nordland-appen. Det er derfor nødvendig med informasjonstavler på kaiene som gir oppdatert og forståelig informasjon. I Meløysund mangler det dessuten toalettfasiliteter, noe som skaper betydelige utfordringer for reisende som må vente lenge.

Image

For landbruket er situasjonen kritisk. Stabil transport for melkebil, dyretransport, transport av fôr, gjødsel og redskaper er avgjørende for både dyrevelferd og driftsstabilitet. Bønder og avløsere må kunne stole på at de kommer seg hjem til fjøstid. Det er for oss meningsløst at 1000-vis av liter med melk skal tømmes ut i sluken i mangel på stabil kommunikasjon og manglende reserveløsninger.

Image
Faksimile fra Kulingen

5. Feilregistreringer og statistikk

MGU har observert og dokumentert at biler mellom anløpsstedene Meløysund, Vassdalsvik og Ørnes ikke alltid blir korrekt registrert. Dette gjelder manglende registrering av tilhenger (bare bil blir registrert), at biler blir registrert til feil anløpssted, samt dobbeltregistrering av biler. Dobbeltregistrering har i perioder skjedd spesielt ved første avgang fra Meløysund på morgenen. Etter anløp Vassdalsvik registreres alle biler (også de som kom om bord i Meløysund) som biler fra Vassdalsvik til Ørnes. Dette gir forhøyet trafikkgrunnlag mellom Vassdalsvik-Ørnes, noe som kan få konsekvenser når statistikken brukes ved rutetildelinger, endringer, etc. Det er viktig med god opplæring og oppfølging slik at registreringene blir gjort riktig.

6. Opplæring, sikkerhet og universell utforming

Sikkerhetssituasjonen oppleves som urovekkende. Etter seilingsforbud for MF Meløytind, der det ble avdekket alvorlige mangler både i sikkerhetsutstyr og sikkerhetsrutiner, har tilliten til driften blitt betydelig svekket i befolkningen. I tillegg ser vi at nye matroser ofte settes til krevende oppgaver uten tilstrekkelig opplæring, særlig når det gjelder anvisning og plassering av kjøretøy. Det er regler for hvor tett bilene KAN stå, og dette blir ofte ikke ivaretatt. Regelverket som er laget for å ivareta sikkerhet må prioriteres, og vi forventer at mannskapet får tilstrekkelig opplæring i forhold til dette. Konsekvensene av manglende opplæring er både tidkrevende, urettferdig for de ansatte på fergen, og en direkte årsak til at frustrerte reisende retter sin misnøye mot matrosene. Samtidig reduserer dette kapasiteten om bord, og øker risikoen ved en eventuell evakuering.

Universell utforming er fortsatt diskutabel på både fast ferge og reserveferge. Reisende opplever situasjoner som både uverdige og utrygge i dårlig vær, blant annet på grunn av utilstrekkelig tilrettelegging for personer med nedsatt funksjonsevne og begrenset tilgang til nødvendige fasiliteter. Vi stiller spørsmål om hvordan utfordringer vil bli løst for denne gruppen ved en eventuell evakueringssituasjon. Også mindreårige som reiser alene må ivaretas, og det må være klare rutiner for trygg håndtering i krisesituasjoner.

Vi etterlyser føringer for rygging ombord i ferga, samtidig som publikum beveger seg på fergedekket og mellom bilene. MGU har i mange tilfeller erfart at fjerning av snø på bildekket ikke blir ivaretatt. Dette har tidvis gitt et glatt og sporet bildekk som øker risiko for uhell for både gående passasjerer, samt kjøretøy. Manglende snø/isfjerning fra baugporter gir nedfall av snø, sørpe og is når disse åpnes. Dette gir risiko for personskader og skader på kjøretøy. Vi ber om at det gjøres tiltak slik at vi slipper slike situasjoner kommende vintre.

MGU ber om en full gjennomgang av sikkerhetsrutiner, tydelige retningslinjer for rygging og ombordkjøring, bedre og mer systematisk opplæring av mannskapet, samt en universell utforming som sikrer trygghet og verdighet for alle reisende.

7. Driftssikkerhet, reserveferge og prioriteringer

MGU stiller spørsmål ved hvorfor MF Os settes inn i Gildeskål, når det oppstår driftsfeil der, i stedet for at reserveferga benyttes slik ordningen forutsetter. Dette skaper et inntrykk av at Meløybassenget fungerer som en salderingspost for fylket, særlig når hensynet til laksenæringen i Gildeskål tilsynelatende gis høyere prioritet enn et stabilt og forutsigbart tilbud til øyboere og næringsliv i Meløy. Vi registrerer også at dagens ferge innstilles ved langt mindre dårlig vær enn MF Ørnes gjorde, noe som rammer Bolga spesielt hardt og forsterker sårbarheten i sambandet.

8. Belastning på befolkning og næringsliv

Image

I mai og juni 2026 har 10 dager blitt rammet av kanselleringer, blant annet et tilfelle av 3 dager sammenhengende. Situasjonen rammer bredt. Bondenæringen, jobbpendlere og reisende som skal hente barn i skole- og barnehage, turistnæringen og annet næringsliv på Bolga og Meløy, kommunale tjenester, servicetjenester, hyttefolk og besøkende opplever store utfordringer. Mange må reise over en time tidligere enn nødvendig for å sikre plass, både til og fra øyene. Store økonomiske ressurser i form av lønnskostnader brukes for å stå tidlig nok i kø, og til å løse problemer som oppstår i forbindelse med kanselleringer i kortere eller lengre tidsintervaller. Eksemplene er mange. At vi skal kunne få en kapasitet på fergen som dekker absolutt alle topper er ikke realistisk, men det må være sjeldne unntak at noen blir stående igjen. Ikke et daglig fenomen slik det nå er i høysesongene.

Oppsummering

På bakgrunn av de punktene vi har presentert i dette brevet, ber MGU om en tydelig redegjørelse fra fylkeskommunen. Vi ber også om en konkret plan for nytt og driftssikkert materiell som kan sikre et stabilt og robust fergetilbud i Meløybassenget. Materiellet må ha tilstrekkelig kapasitet til å håndtere trafikkmengden gjennom hele året, også i turistsesongen.

Med hilsen

Meløy Grendeutvalg (MGU)

Kopi:

Meløy kommune

Kommentarer

    Ingen kommentarer ennå.